Efekt świetlny dla każdego urządzenia z wyjściem Video na bazie raspbmc lub OpenELEC na RaspberryPi

Mam dobrą wiadomość. Jeśli udało się Wam uruchomić efekt świetlny z poprzedniego wpisu:  https://blog.jokielowie.com/2014/02/efekt-swietlny-dla-media-playera-operatego-o-raspberty-pi/ to z pewnością zauważyliślicie, że jest ograniczony do plików, linków – ogólnie materiału, który jest odtwarzany w samym raspbmc czy OpenELEC. Na szczęście, dzięki ciągłej pracy Twórcy hyperiona (tvdzwan) dostaliśmy niedawno możliwość uruchomienia tego efektu dla dowolnych urządzeń które posiadają analogowe wyjście http://pl.wikipedia.org/wiki/Composite_video. Zwykle nawet najnowsze STB, Odtwarzacze Blu-Ray czy Amplitunery posiadają wyjście SCART lub oznaczone na żółto 'Video'. Bardzo często pozwalają jednocześnie na wyjście przez HDMI oraz Composite Video.

Czego będziemy potrzebować?

Tym razem powinniśmy się zaopatrzyć w tani 'Grabber TV' albo 'Video DVR'. Jest to urządzenie USB z wejściami Composite Video oraz Audio (L+P), które zwykle stosowane jest do transferu starych kaset VHS z popularnego w latach 90-tych zeszłego wieku wideo oraz innych urządzeń analgoowych do formatu skompresowanego (MPEG-4) – czyli konwersji domowej biblioteki filmów:

Ikona dla Grabbera
Pi z grabberem

Konfiguracja sprzętu i oprogramowania

W tych urządzeniach za przysłowiowe 20PLN występujących pod różnymi nazwami (np: EzCap) są obecne zwykle dwa chipsety: STK1160 oraz Fushicai UTV007. Aby sprawdzić jaki mamy chip należy wydać

OpenELEC

Oba są rozpoznawane przez najnowszego OpenELEC, a lsmod powinien pokazać załadowane m.in.:

Natomiast dla STK1160 lsmod powinno wyglądać następująco (także m.in.):

Na początek zobaczmy czy posiadamy odpowiednie urządzenie w /dev:

Dość ważne na tym etapie jest aby zapamiętać czy jest to właśnie video0 – jeśli np: video1 to pamiętamy o tym przy dalszej konfiguracji.

Jeśli jest, to możemy przystąpić do testu – złapmy klatkę z podłączonego sygnału wideo:

Teraz należy pobrać plik screenshoot.png albo oglądnąć go nawet w samym OpenELEC.

Jeśli nie masz poprawnego sygnału to obraz będzie wyglądał np: tak:

Brak sygnału Composite
Brak sygnału Composite

Jeśli jest dobrze podłączony, to może wyglądać mniej więcej tak – trochę zieleni lub zielonych pasów, ale obraz będzie (trochę jak z początków TV!):

Niezły domyślny sygnał Composite
Niezły domyślny sygnał Composite

Następnie należy dodać do konfiguracji hyperion w /storage/.config/hyperion.config.json sekcję, na samym końcu, ale przed ostatnią klamrą:

Wreszcie – w konfiguracji XBMC należy włączyć opcję w menu Ustawienia->Usługi->Zdalne sterowanie->Zezwalaj programom na innych systemach na zdalne sterowanie. Inaczej możemy albo dostać nałożony na siebie „mrugający efekt” albo w ogóle brak efektu z źródła compostie, ponieważ hyperion NIE WIE, że aktualnie znajdujemy się w menu i ma ów efekt włączyć.

Podłączamy więc kabel video i testujemy! Efekt powinien być widoczny od razu w menu OpenELEC lub raspbmc, ale należy pamiętać aby w konfiguracji Hyperiona, wyłączyć pobieranie ramki w menu. Wyłączanie pobierania ramki w menu to wpis w hyperion.config.json – „grabMenu” : false,:Dla 96 LED, przy tej konfiguracji obciążenie Raspberry PI B 256MB wygląda tak:

Na koniec zapraszam do następnego wpisu, w którym poprawimy jeszcze jedną kwestię – nie zawsze mamy wyjście AV albo wymaga ono przełączenia STB w tryb SD (576i), albo po prostu mamy tylko HDMI – np: wychodzące z amplitunera. Tak więc następnym razem podłączymy rozdzielacz HDMI oraz konwerter HDMI do AV. Ale to dopiero jak przyjdzie sprzęt, wystarczająco tani acz działający, co jak wiadomo szybko się nie stanie.