Rain/Snow/Water detection system

Domoticz cz. 6: Czujnik deszczu/wody/śniegu FC-37 na ESPEasy (cyfrowy)

Rain/Snow/Water detection system
Rain/Snow/Water detection system

Wracamy do prostych i szybkich rozwiązań! Stacja pogodowa lub system nawadniania – nie może obejść się bez wykrywania deszczu, wody czy nawet śniegu. Możemy do tego użyć czujnika FC-37 (występuje też pod nazwami: YL-38 lub MH-RD, lub po prostu podobny do tego na zdjęciu)

Czego będziemy potrzebować?

 • czujnik deszczu typu FC-37/MH-RD (rain drop/snow sensor) – koniecznie z pinem oznaczonym D0, cena od 2 do 5PLN
 • ESPEasy pracujące na ESP8266 z poprzednich przykładów

Instalacja i konfiguracja

Czujnik należy połączyć z zasilaniem +3,3V (3V) i GND na ESP8266 z oprogramowaniem ESPEasy a następnie pin D0 z wybranym pinem naszego ESPEasy – które już po IP poinformuje o deszczu Domoticz. Łączymy np: przez pin GPIO-12 (pin D6 na płytce NodeMCU v2). Czujnik posiada także wyjście analogowe – które pozwala na bardziej zaawansowane wykrywanie deszczu, ale tym zajmiemy się w przyszłości.
Wreszcie – łączymy płytkę czujnika ze ścieżkami – łączymy odpowiednio z modułem czujnika podłączonym do ESP8266:

Dodajemy wirtualny przełącznik w Domoticz:

Nowy przełącznik wirtualny
Nowy przełącznik wirtualny

Sprawdzamy w Urządzeniach numer IDX – w tym przykładzie jest to 543:

IDX naszego czujnika deszczu
IDX naszego czujnika deszczu

Następnie konfigurujemy nowy sprzęt na stronie WWW ESPEasy, wybierając Switch Input, podajemy odpowiedni IDX i zaznaczamy opcje – zwróćmy uwagę na zaznaczenie „Inversed”, oraz poprawną wartość IDX:

Config and setup
Config and setup

Pozostaje nam przetestować nasz czujnik, w tym celu należy odpowiednio wysterować wkrętakiem krzyżowym potencjometr, tak aby zielony LED jeszcze się nie świecił gdy przyłożymy tylko palec do płytki (niebieski prostopadłościan z białym „wkrętem”):

Rain drop sensor
Rain drop Sterowanie czułością przez potencjometr

Jeśli poprawnie ustawiliśmy nasz cyfrowy czujnik powinniśmy uzyskać następujący efekt – po upuszczeniu kropli wody – powinna zapalić się dioda po prawej stronie czujnika:

Oczywiście po zamontowaniu urządzenia w odpowiednim miejscu, należy zabezpieczyć sam czujnik i na nowo ustawić go tak aby nie reagował na rosę, ale na deszcz.
Domoticz powinien pokazywać w następujący sposób stworzony przełącznik:
Gdy nie ma deszczu:

Deszcz nie pada
Deszcz nie pada

Oraz gdy pada:

Deszcz pada
Deszcz pada

To wszystko!
 • Marek Kucmerka

  Świetny blog i bardzo cenne informacje. Domoticza używam dopiero od 3 tygodni ale z każdym dniem coraz bardziej mi się on podoba. Po przeczytaniu kilku Twoich wpisów odkrywam go jakby na nowo bo dotychczas skupiałem się na czujnikach i sterownikach na 433Mhz. Przy okazji pytanie – czy testowałeś jakieś elektrozawory sterowane z domoticza? Na gotowe rozwiązania raczej nie ma co liczyć ale zwykły elektrozawór + jakiś Wemos D1 z przekaźnikiem powinien załatwić sprawę. Z tego co się orientowałem to najważniejszym punktem jest dobranie takiego elektrozaworu żeby nie ograniczał przepustowości w pozycji otwartej, ale niestety wszystko co widziałem do tej pory to dość drogie rozwiązania – kilkaset zł. Gdybyś znał coś wartego polecenia to byłbym wdzięczny za info. Dzięki

  • Łukasz C. Jokiel

   Dzięki. Nie nie testowałem – to dość trudny temat, bo elektrozawory muszą być w 100% kontrolowane – z pewnością poradziloby sobie z-wave. W lecie chce przeteostować sterowanie z RPi zaworami do zraszaczy (12/24V) zobaczymy jakie z tego będą doświadczenia.

   • Marek Kucmerka

    Z takimi zaworami 12V to już zeszłego lata robiłem testy i rzeczywiście nadają się do sterowania zraszaczami ogrodowymi mimo bardzo niskiej ceny – kilka $ na ebay’u. Do tego tani przekaźnik na 433 sterowany z domoticza i system podlewania ogrodu gotowy za śmieszne pieniądze w porównaniu do setek zł za prymitywne programatory firm ogrodniczych.
    Teraz chodzi mi po głowie brakujący element układanki do wykrywacza wody/zalania, który opisałeś. Po umieszczeniu go w pobliżu rur, po wykryciu wody domoticz mógłby wysterować zawór odcinający dopływ wody żeby zminimalizować skalę zniszczeń 🙂

    • Łukasz C. Jokiel

     Wykrywacz zalania – to raczej z-wave – temu urządzeniu za $1bym nie zawierzył takiej funkcji 🙂

     • Michal Szymanski

      Tylko generalnie czujniki zalania z-wave są drogie. Ja zastanawiam się nad kombinacją ESP z czymś takim https://www.tim.pl/czujnik-zalania-bateryjny-9v-dc-bialy-or-dc-613 – tak żeby zamiast sygnału dźwiękowego uruchamiał ESP (albo ustawiał na porcie ESP stan wysoki). Pośrednie rozwiązanie to czujnik zalania Satela (zasilany 12V) załączający przekaźnik + ESP, tyle że to wyjdzie już drogo.

     • Łukasz C. Jokiel

      Można, ale powtórzę – jednak wolę w krytycznych systemach pewne rozwiązania

     • Michal Szymanski

      Tylko jakie konkretnie? Mówimy o Fibaro czy czymś innym?

     • Łukasz C. Jokiel

      Nie testowałem, więc nie wskażę, ale zapewne ten kierunek

    • Adam Sobczak

     Z ciekawości – jakie zawory stosowałeś? Myślę nad Rainbird w tym roku, ważne aby taki zawór miał ‚Domyślnie – zamknięty’. Może warto też rozejrzeć się i sprawdzić inne zawory

  • Michal Szymanski

   Ciekawy jestem czy któryś z takich elektrozaworów by się sprawdził http://www.z-wave.pl/pl/c/Elektrozawory/15 ?

   • Łukasz C. Jokiel

    Zależy jak go „widzi” Open-ZWave – trzeba poszukać i zobaczyć na forum czy ktoś już używa, wtedy dopiero inwestować.

 • Lambós Józsi

  Nice.