Rain/Snow/Water detection system

Domoticz part 6: Water/Rain/Snow/ sensor FC-37 using ESPEasy (digital)

Rain/Snow/Water detection system
Rain/Snow/Water detection system

We return today to the simple and quick solutions! The weather station or irrigation/sprinkler system – can’t operate without proper detection of rain, water or even snow. Let’s use the FC-37 sensor (also know as YL-38 or MH-RD, or just similar to the picture)

What will you need?

 • rain sensor type FC-37/MH-RD (rain drop/snow sensor) – must come with D0 pin, price around $0.50 to $1.50
 • ESPEasy working on ESP8266 from the previous entries

Installation and configuration

The sensor must be connected to the power supply + 3.3V (3V) and GND of the ESP8266 running ESPEasy. Next we connectthe D0 pin to the selected pin our ESPEasy – which is going to notify Domoticz using IP. Let’s use free GPIO-12 (pin D6 on the NodeMCU v2 board). This sensor also has an analog output – which allows for more advanced detection of rain, and we will deal with in the future.
Finally – we connect the rain sensor plate with  the sensor module that is connected to ESP8266:

New virtual switch
New virtual switch – for the rain or no rain information in domoticz

Check in the Devices section the IDX number – it’s 543 in this example:

Device IDX for rain sensor
Device IDX for rain sensor

Next – let’s configure via WWW interface our ESPEasy software – selecting the “Switch Input”, entering correct IDX and setting some options  – please do mind the “Inversed”, and of courser the correct value of IDX:

Config and setup
Config and setup

Let’s test our sensor! For this purpose you should set the sensor using Philips screwdriver just so that the green LED still does not glow when we apply only dry finger plate (blue cube with white “screw”):

Rain drop sensor

Rain drop sensor setupIf the sensor is correctly adjusted we should get the green LED to glow right after dropping some water on the sensor plate:

Of course, when the device is installed outside, the seonsor is protected – we need to re-set it so as not to react not to dew, but the rain or snow.
Domoticz should show us this swithc in the following way:
When there is no rain:

Rain stopped
Rain stopped

And when it rains:

It is raining
It is raining

That is it! • Marek Kucmerka

  Świetny blog i bardzo cenne informacje. Domoticza używam dopiero od 3 tygodni ale z każdym dniem coraz bardziej mi się on podoba. Po przeczytaniu kilku Twoich wpisów odkrywam go jakby na nowo bo dotychczas skupiałem się na czujnikach i sterownikach na 433Mhz. Przy okazji pytanie – czy testowałeś jakieś elektrozawory sterowane z domoticza? Na gotowe rozwiązania raczej nie ma co liczyć ale zwykły elektrozawór + jakiś Wemos D1 z przekaźnikiem powinien załatwić sprawę. Z tego co się orientowałem to najważniejszym punktem jest dobranie takiego elektrozaworu żeby nie ograniczał przepustowości w pozycji otwartej, ale niestety wszystko co widziałem do tej pory to dość drogie rozwiązania – kilkaset zł. Gdybyś znał coś wartego polecenia to byłbym wdzięczny za info. Dzięki

  • Łukasz C. Jokiel

   Dzięki. Nie nie testowałem – to dość trudny temat, bo elektrozawory muszą być w 100% kontrolowane – z pewnością poradziloby sobie z-wave. W lecie chce przeteostować sterowanie z RPi zaworami do zraszaczy (12/24V) zobaczymy jakie z tego będą doświadczenia.

   • Marek Kucmerka

    Z takimi zaworami 12V to już zeszłego lata robiłem testy i rzeczywiście nadają się do sterowania zraszaczami ogrodowymi mimo bardzo niskiej ceny – kilka $ na ebay’u. Do tego tani przekaźnik na 433 sterowany z domoticza i system podlewania ogrodu gotowy za śmieszne pieniądze w porównaniu do setek zł za prymitywne programatory firm ogrodniczych.
    Teraz chodzi mi po głowie brakujący element układanki do wykrywacza wody/zalania, który opisałeś. Po umieszczeniu go w pobliżu rur, po wykryciu wody domoticz mógłby wysterować zawór odcinający dopływ wody żeby zminimalizować skalę zniszczeń 🙂

    • Łukasz C. Jokiel

     Wykrywacz zalania – to raczej z-wave – temu urządzeniu za $1bym nie zawierzył takiej funkcji 🙂

     • Michal Szymanski

      Tylko generalnie czujniki zalania z-wave są drogie. Ja zastanawiam się nad kombinacją ESP z czymś takim https://www.tim.pl/czujnik-zalania-bateryjny-9v-dc-bialy-or-dc-613 – tak żeby zamiast sygnału dźwiękowego uruchamiał ESP (albo ustawiał na porcie ESP stan wysoki). Pośrednie rozwiązanie to czujnik zalania Satela (zasilany 12V) załączający przekaźnik + ESP, tyle że to wyjdzie już drogo.

     • Łukasz C. Jokiel

      Można, ale powtórzę – jednak wolę w krytycznych systemach pewne rozwiązania

     • Michal Szymanski

      Tylko jakie konkretnie? Mówimy o Fibaro czy czymś innym?

     • Łukasz C. Jokiel

      Nie testowałem, więc nie wskażę, ale zapewne ten kierunek

    • Adam Sobczak

     Z ciekawości – jakie zawory stosowałeś? Myślę nad Rainbird w tym roku, ważne aby taki zawór miał ‘Domyślnie – zamknięty’. Może warto też rozejrzeć się i sprawdzić inne zawory

  • Michal Szymanski

   Ciekawy jestem czy któryś z takich elektrozaworów by się sprawdził http://www.z-wave.pl/pl/c/Elektrozawory/15 ?

   • Łukasz C. Jokiel

    Zależy jak go “widzi” Open-ZWave – trzeba poszukać i zobaczyć na forum czy ktoś już używa, wtedy dopiero inwestować.

 • Lambós Józsi

  Nice.