Raspberry Pi B+, ds18b20, ESP8266

Domoticz cz. 2: Termometr WiFi – stacja pogodowa, czyli ESP8266 dla początkująch w praktyce

Ostatnio uruchamialiśmy Domoticz’a – zanim przejdziemy do Z-Wave – przyjrzyjmy się fantastycznemu małemu gadżetowi – ESP8266

Co to jest ESP8266?

ESP8266 to SoC – System on a Chip, co w tym przypadku oznacza bardzo ciekawe rozwiązanie – CPU/RAM/FLASH z GPIO i WiFi – w skrócie bezprzewodowy mini komputer. Można o nim myśleć jako o ultra małym, bardzo energooszczędnym Pi w wersji AAA (z dość ograniczoną możliwością uruchamiania własnych programów), z własnym WLAN i minimalnie dwoma GPIO do sterowania. Tak możemy na nim uruchomić serwer WWW!

 • CPU – 80MHz  (szybszy niż Arduino, wolniejszy niż Pi)
 • RAM – 64kB dla instukcji i 96kB
 • ROM – 64kB (uruchomienie)
 • FLASH: 4Mb (512kB)
 • WLAN: radio 2,4GHz – 802.11 b/g/n z obsługą WPA2
 • GPIO, I2C, ADC, SPI, PWM
 • Zasilanie 3,3V (przypadkiem mamy tyle na PIN 1 w Raspbery Pi)
 • Interpreter oraz kompilator LUA (sic!)
 • CENA: $3. Tak. Trzy dolary amerykańskie

Producentem jest Espressif, a inne firmy tworzą gotowe płytki ze złączami i antenami:

 • ESP-01 (wersja 1 i wersja 2) – część wspólna to zasilanie +3,3V, GND, TX,RX oraz GPIO 0 i GPIO 2 (mają także pull-up). Antena WiFi to wydrukowana ścieżka. Najpopularniejszy i najlepszy na początek – PINy takie jak w Pi, łatwy do podłączenia
 • ESP-03 – tym razem mamy 8x GPIO
 • ESP-12 – SoC ma ekranowanie, lepszą antenę oraz 10x GPIO

  ESP-12
  ESP-12

Dlaczego?

Podsumujmy – mamy możliwość sterowania dwoma GPIO, łącząc się z urządzeniem po WiFi, które zużywa bardzo mało prądu. Możemy też napisać program, który cyklicznie dokonuje aktualizacji danych – ponieważ możemy nie tylko uruchomić serwer http (WWW) czy telnetu, ale także w pętli czytać z GPIO i przesyłać np: w stylu nodejs albo URL json.html dla domoticza. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej stabilna i niewymagająca od ESP zbyt dużo na początek.
Zatem – mamy świetny zdalny termometr do stacji pogodowej – pod warunkiem, że są gotowe przykłady, które możemy zaadaptować.

Hardware

 • Raspberry Pi (dowolny model – A, B, B+, 2 lub 3, nawet Pi Zero)

  Raspberyy Pi B+
  Raspberyy Pi B+
 • ESP8266 (dowolna wersja, całkiem przyjazna wersja z PIN’ami to ESP-01 – tak też go szukamy)

  ESP-8266 01 PINout
  ESP-8266 01 PINout
 • Termometr ds18b20 – szukamy według nazwy – są wersje wodoodporne

  Termometr Dallas ds18b20
  Termometr Dallas ds18b20
 • Rezystor 4,7k – dla zapewnienia prawidłowego odczytu z temometru. Jeśli odczyt nie działa, możesz zastosować mniejszy – 2,2k:
  Rezystor 4,7k
 • OPCJA: Moduł step-down zmiejszający napięcie stałe z 5V na 3,3V (szukamy przez step-down 3.3V)
  pi-esp-1
 • OPCJA: Jedna lub dwie baterie Li-Ion 18650 – mogą być to baterie z starych baterii dla laptopów albo power banków – ale polecam bardzo dużą ostrożność w odzyskiwaniu z obudowy – 18650 są niebiezpieczne przy zwarciu, a bardzo niebiezpieczne przy perforacji! Może to być właściwie dowolna bateria Li-Ion o ile potrafimy ją bezpiecznie zamontować. Załadowana w pełni ma napięcie 4,2V i pojemność około 2300mAh
 • OPCJA: moduł zasilania i ładowania 5V do baterii Li-Ion. Często jest to moduł z wejściem USB (mini albo micro), który służy do odpowiedniego ładowania baterii 18650

  Regulator i zasilacz dla baterii Li-Ion
  Regulator i zasilacz dla baterii Li-Ion

Podłączenie i aktualizacja firmware

Układ posiada UART – złącza TX,RX – które świetnie nadają się do domyślnej komunikacji przez… Raspberry Pi. Jest to najlepsza moim zdaniem konsola dla ESP8266. Ta jednak domyślnie jest okupowana przez konsolę systemową – a więc jeśli podłączymy ją do ESP to zalejemy go danymi. Należy w pliku /boot/cmdline.txt usunąć część: console=/dev/ttyAMA0,115000. Po ponownym uruchomieniu możemy ją wreszcie wykorzystać.
Będziemy potrzebować:

Raspberry Pi + ESP8266
Raspberry Pi + ESP8266

ESP8266 najczęściej trafia do nas z firmware reagującym na komendy AT, jeśli kiedyś rozmawialiście z modemem w latach 90-tych albo modemem GSM – wiecie o czym mówię. My jednak użyjemy firmware od NodeMCU – obsługujący LUA – bardzo prosty do nauki język programowania (a więc bardzo potężny!). W chwili pisania dostępny był: nodemcu_integer_0.9.6-dev_20150704.bin, który pobieramy wraz z narzędziem – esptool.py. Teraz przystępujemy do prawidłowego połączenia ESP8266 do Raspberry Pi:

 • pobieramy 3,3V z pinu PI – +3,3V i podłączamy do pinu VCC oraz do PINu CH_PD na ESP (zobacz na zdjęciu – należy połączyć kable razem)
 • GND z Pi do GND na ESP
 • PIN 13 Pi do TX na ESP a PIN 14 na Pi do RX ESP
 • Dodatkowo musimy jeszcze koniecznie zewrzeć GPIO 0 do GND na ESP-01, ponieważ tylko wtedy pozwoli na zmianę firmware. Aktualizacja firmware sprowadza się do wydania komendy:

Upewnijmy się najpierw – czy w systemie mamy bibliotekę do obsługi portu szeregowego przez pythona:

Teraz możemy aktualizować firmware:

Jeśli zapomniałeś o podłączeniu GPIO0 z ESP-01 do GND Raspberry Pi to zobaczysz:

A jeśli nie to, po podłączeniu GPIO0 do masy (GND) i resecie (odłącz zasilanie ESP8266 na chwilę) aktualizacja przebiegnie poprawnie:

Po aktualizacji należałoby się oswoić z nową zabawką. W tym celu – dostaniemy się do niej przez konsolę. Instalujemy picocom i wydajemy:

Jak widać powitał nas prompt „>”. Jeśli znacie LUA to można przystąpić do testów komend, albo po prostu użyć: przykładów z oficjalnej strony:

Jak widać, po zamianie SSID oraz password na właściwe dla Waszej sieci domowej – urządzenie połączy się z Access Point’em i pobierze adres z DHCP. Dobra nasza, to połowa sukcesu. Teraz czas na połączenie termometru Dallas DS18b20. Jest to dość ciekawe i tanie rozwiązanie pozwalające na pomiar temperatury. NodeMCU posiada doskonały przykład obsługi tego konkretnego chipu, z którego skorzystamy. Pobieramy więc następujący plik z: biblioteki modułówds18b20.lua.
Ponieważ jednak standardowo po jego wykonaniu (o tym za chwilę) dostajemy precyzję tylko do jednego stopnia Celsjusza – lokalizujemy linię:

i zamieniamy ją na

Otrzymamy teraz precyzję do dwóch miejsc po przecinku. Gotowy plik – dla pewności – zamieszczam jego wersję po zmianach:

zachowujemy na później (za chwilę o wgrywaniu na ESP) – przechodzimy do podstawowej własności ESP8266 w wersji z LUa od NodeMCU – uruchamianiu programów po starcie SoC’a

Autostart programów na ESP8266

 

ESP8266 po starcie wykonuje automatycznie program w init.lua, który jest umieszczony na jego flash. Bardzo ważne jest przetestowanie programu przed zapisaniem go jako init.lua, tak aby ESP nie wpadł w pętlę. Wszyscy znamy sytuacje, gdzie jeden błąd powoduje, że pętla wykonuje się w nieskończoność. W związku z tym – nasz plik/program init.lua powinien zawierać minimalny zestaw komend – faktycznie powinien tylko pobrać adres IP przez WiFi i wykonać główny program czytający i wysysający temperaturę do domoticza. Tak więc niezłym pomysłem będzie próba połączenia z DWOMA różnymi sieciami WiFi – najpierw z pierwszą – a jeśli się nie powiedzie to z drugą. Dzięki temu mamy możliwość ustawienia sobie ‚roboczej’ sieci WiFi na potrzeby debugowania lub zmiany oprogramowania w ESP. Druga ważna funkcja to pauzy. Init.lua przed pobraniem adresu powinno dawać wystarczająco dużo czasu na zmianę pliku init.lua – skasowanie go, tak aby zastąpić go nowym – jeśli nie mamy możliwości zestawienia połączenia z siecią WiFi. Zatem – tworzymy init.lua w edytorze (nano, joe – na Pi):

Tak przygotowany program na początku ustawia w tryb kliencki ESP (bo ESP może być też np: Access Pointem), ustawia parametry sieci WiFi i nakazuje się połączyć. Następnie po 6000ms spradzany jest warunek czy wifi.sta.getip() zawiera cokolwiek innego niż „nil” i jeśli nie zawiera – to konfigurowana jest zapasowa sieć WiFi i co 6000ms próba jest ponawiana do skutku. Jest to też czas na skasowanie programu jeśli coś poszło nie tak. Na końcu mamy komendę dofile, której zadaniem jest uruchomienie głównego programu – domoticz.lua:

Główny program odczytujący temperaturę oraz wysyłający do domoticz’a

Główny program ma za zadanie wykorzystać wcześniej załączoną bibliotekę ze strony NodeMCU (z drobną modyfikacją). Następnie ustawia PINy na ESP odpowiednio, tak aby czytać temperaturę z GPIO 2. Możemy szybko wyświetlić surowy odczyt, który będzie zawierał 4 cyfry. To jest właśnie sedno modyfikacji – nie przetestowany do końca hack, który pobiera 4 cyfry, a następnie manipulując zamianą na ciąg znaków – bierze ostanie dwie, dwie pierwsze i wstawia między nie kropkę. Tak spreparowaną zmienną wysyła używając interfejsu JSON domoticza, który występuje tutaj pod adresem 192.168.1.15 na porcie 8080 – w którym należy poprawnie podać IDX sensora temperatury jaki stworzyliśmy (Urządzenia). I to wszystko, chociaż nadal czekam na ujemną temperaturę aby móc wrócić do pomysłu odbierania precyzyjnych danych! Pozostaje więc umieszczenie trzech plików na ESP8266.

Wgrywanie programów na ESP8266

Dzięki kolejnemu programowi w Pythonie, możemy zamiast przepisywać linia po linii kod, który trzeba umieścić w pliku na ESP8266, otworzyć/zamknąć – możemy użyć luatool.py:

Jeśli wcześniej poprawnie udało się połączyć z ESP przez picocom, luatool.py powinien podać po kolei wydawane komendy, a następnie zapisać plik. Jeszcze raz przypominam, że init.lua musi być bezpieczny – jeśli ESP wpadnie w pętlę, zacznie się resetować – będzie ciężko wymazać filesystem.

Podłączenie do panelu fotowolatanicznego (solarnego)

Ponieważ czujnik temperatury z WiFi jest z natury urządzeniem bardzo „mobilnym” – możemy zadbać o zasilenie go z baterii, które będą ładowane przez panel fotowoltaniczny. W tym celu należy wybrać panel, baterie Li-Ion oraz najlepszą metodę ładowania i zasilania.
Po kilku próbach najlepsze okazały się następujące komponenty:

 • trzy baterie Li-Ion typu 18650
 • kontroler ładowania z powerbanku DIY, który ma opcję jednoczesnego zasilania układu z portu USB i ładowania baterii z drugiego portu (micro) USB
 • Panelu 5V o mocy max. 400mA
 • UWAGA: Pamiętaj, aby nie używać baterii 18650 poza specyfikacją – np: w niskich lub wysokich temperaturach! Baterie 18650 mogą być niebezpieczne, jeśli używane są niezgodnie z przeznaczeniem i specyfikacją.

Panel montujemy na podstawce – tutaj po prostu kawałek pleksi i umieszczamy frontem do przechodzącego przez nieboskłon słońca pod kątem 45 stopni:

Panel fotowoltaniczny 5V, zamontowany na pleksi
Panel fotowoltaniczny 5V, zamontowany na pleksi

Panel należy zabezpieczyć przed wilgocią – klejem:

Tył panelu fotowoltanicznego
Tył panelu fotowoltanicznego

A następnie podłączyć do gotowego układu (przez przejściówkę z załączonej wtyczki na USB:

ESP8266 na NodeMCU Amica Board z zasilaniem bateryjnym oraz czujnikiem DHT22
ESP8266 na NodeMCU Amica Board z zasilaniem bateryjnym oraz czujnikiem DHT22

Tutaj jak widać mamy już wersję w obudowie ESP-12E oraz płytce NodeMCU (o czym w kolejnym wpisie o ESP Easy)