Soldered red and blue

Zasilanie dla Raspberry Pi, Orange Pi, ESP8266 – modyfikujemy zasilacz od XBOX 360

Zasilanie jest bardzo ważnym elementem naszych projektów z użyciem SBC (Small Board Computers). Zbyt mała wydajność prądowa, niestabilność i brak filtracji – często prowadzą do przypadkowych resetów, braku odczytu z czujników lub po prostu do niestabilnego zachowania. Aby temu zaradzić – zajmiemy się adaptacją zasilacza z konsoli Microsoft – XBOX 360.

UWAGA: będziemy pracować z dużymi prądami i wysokim napięciem, co wymaga podstaw wiedzy z zakresu elektrotechniki.  Autor nie ponosi odpowiedzialności za wypadki – wszystko co robisz – robisz na własną odpowiedzialność.

Co będzie potrzebne?

Hardware:

 • zasilacz z konsoli XBOX 360 – będziemy go modyfikować pod nasze potrzeby. Zwykle można go znaleźć w cenie 20-40PLN na poluparnych portalach aukcyjnych
 • Przetwornica step-down. Zasilacz pracuje z wyjściowymV. Możemy użyć np: bazujacej na chipie LM2596 przetwornicy z regulowanym wyjściem – ustawiamy pokrętłem (mały „złoty” wkręt) interesujące napięcie, a maksymalny prąd to 2A co wystarcza z naddatkiem dla SBC
 • lutownica
 • woltomierz (multimetr wskazujący polaryzację)
 • termokurcz albo taśmę izolacyjną
 • przewody z wtykiem dla urządzeń 12V – np: ze zepsutych zasilaczy
 • mała puszka elektyczna
 • złączkę elektyczną
 • kable jumper lub/i USB ze złączem micro USB
 • OPCJA: złącza barrel, molex etc.

Modyfikacja

Dlaczego zasilacz od XBOX 360? Ponieważ ma wiele zalet:

 • wysoka stabilność wyjściowego napięcia i prądu
 • duża wydajność prądowa
 • bardzo dobra sprawność
 • zabezpieczenia
 • chłodzenie
 • niska cena na rynku wtórnym

UWAGA: Wszystkie prace przeprowadzamy przy ODŁĄCZONYM zasilaniu 230V. Aby zilustrować proces modyfikacji – na zdjęciach podłączone jest zasilanie, czego nie rekomenduję!

Prace rozpoczynamy od ucięcia wtyczki prowadzącej do portu zasilającego w XBOX 360:

Zasilacz XBOX 360 - usunięta wtyczka
Zasilacz XBOX 360 – usunięta wtyczka

 

UWAGA: Wszystkie prace przeprowadzamy przy ODŁACZONYM zasilaniu 230V. Aby zilustrować proces modyfikacji – na zdjęciach podłączone jest zasilanie, czego nie rekomenduję!

Widzimy trzy czarne przewody, trzy zółte przewody – które nas najbardziej interesują – żółte to 12V a czarne to GND.  Ponadto niebieski i czerowny (+5V), którymi zajmiemy się najpierw.

Zasialacz XBOX posiada zabezpieczenie – dopóki na linii czerwonej nie ma odbiornika – nie będzie działał – sygnalizuje to po podłączeniu zassilania 230V – na pomarańczowo:

XBOX 360 PSU - no output power
XBOX 360 PSU – brak napięcia na wyjściu

Przewody czerwony i niebiestki to zasilanie 5V/1A, ale nie będziemy go wykorzystywać – należy je zewrzeć ze sobą. Alternatywnie można podłączyć dowolne urządzenie, które będzie na przykład dodatkowo do LED sygnalizowało działanie urządzenia. Zwieramy i lutujemy:

Soldered red and blue
Soldered red and blue

Następnie izolujemy to połączenie – np: termokurczem:

Protecting the soldered wires
Protecting the soldered wires

Lutujemy razem trzy czarne kable oraz – także razem ze sobą tzy zółte. W rezultacie otrzymamy dwa pojedyczne kable – żółty i czarny. Jednocześnie podobnie postępujemy z kablami do urządzeń: 12V:

12v cables
12v cables

Lutujemy je także a następnie łączymy w puszce złączką elektryczną. UWAGA: kable 12V mają rozróżnienie polaryzacji – białe pasy na czarnym kablu to „+” a całkiem czarne to „-„. Łączymy więc czarny kabel z zasilacza XBOX z kablem czarnym 12V a zółty z biało-czarnym 12V:

Connection of the XBOX 360 PSU and output cables
Connection of the XBOX 360 PSU and output cables

Teraz przystępujemy do testów – sprawdzamy multimeterm czy nie ma zwarcia pomiędzy kablami (test „diody”) i włączamy zasilacz. Jeśli LED świeci się na zielono – weryfikujemy czy podłączone kable 12V mają odpowiednią polaryzację – „+” w środku, „-” na zewnątrz. Następnie podłączamy nasza przetwornicę – tutaj używam wersji z pomiarem napięcia na wejściu i wyjściu:

Step-Down DC DC - connecting to XBOX 360 PSU
Step-Down DC DC – connecting to XBOX 360 PSU

Mamy 12,1V a więc prawie idealnie. Ustawiamy napięcie wyjściowe i mierzymy je woltomierzem. Jeśli wynosi 5V – podłączamy nasze SBC:

Orange Pi One powered with XBOX 260 PSU and DC-DC converter
Orange Pi One powered with XBOX 260 PSU and DC-DC converter

Identyczny system zasila u mnie sprzęt sieciowy, różne SBC, wentylatory włączane w lecie i oświetlenie „serwerowni” od ponad roku.

To wszystko!